לטו בשבט ולעץ ה"ידיד"... / אורנה ישראלימתחלית פעמונית (ספטודיאה) – "עץ הידיד"

סיפור אמיתי-

לפני 18 שנה יצאתי לטיול חלומי בקניה ובאיי סיישל.
הסתובבתי בין איים קטנטנים, מטעי תה, עצי מנגו ופפאיה, שיחי פיטנה סגולה, פריגטות עפו מעלי, מיני שחפיות מיוחדות קיננו על האדמה, צבי ענק התקדמו באיטיות, הרגשתי בגן עדן.
בשמורת קוקו דה מאר אספתי זרעים מיוחדים, הטמנתי אותם באחד הכיסים וצירפתי לאוסף הפירות והזרעים שבביתי, ש... אסור בחוק! כשחזרתי לארץ חשבתי כיצד אוכל להנביט אותם ומיד היה לי ברור שרק נחום ידיד יצליח להנביט את זרעי המתחלית פעמונית. זהו עץ מקסים הפורח באפריקה וסיישל המכונה גם עץ הצבעוני או עץ הטוליפ ופריחתו נראית למרחוק בצבעי כתום להבה. נחום הסכים לאתגר זה, לקח את זרעי המתחלית, פינק אותם כראוי כי הרי הוא איש בעל ידיים ירוקות, שהוא לא יצליח במשימה? לאחר כמה חודשים זרעי העץ נבטו, צמחו והפכו לעצים קטנים. כמה מהם נטעו בקיבוץ והשאר ניתנו במתנה לגן הבוטני באוניברסיטת תל אביב. היום אותם העצים פורחים ומרשימים ביותר, עצי המתחלית פשטו בארץ ובעונה זו נראים בכל מקום בפריחתם המדהימה, וכמובן פרט משגע ליד חדר האוכל שלנו.
האם אותם עצים הפורחים בכל מקום הם הזרעים שנחום הנביט?
מעתה נקרא למתחלית פעמונית בשם "עץ הידיד" לזכרו של נחום ידיד חבר הקיבוץ שנפטר השבוע, חבר ואדם יצירתי ומוכשר שהצליח להנביט את זרעי המתחלית. כל פעם שאראה את העץ אזכור אותך.            
תודה לך,

אורנה ישראלי

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

טיפוסים בגבעה - ציון חביב / ראיינו: מירהל'ה זיו ותמר בר-אילן

ורדה לביא מביאה לארכיון צילומים שצילם רפי!

מעלילות שרלוק הולמס בארכיון גח"א / היידי עפרון

אז מה קורה אצלנו בארכיון / היידי עפרון

היכן התקיים טקס אבן הפינה? התשובה כנראה בגוף הכתבה

דובוש מלך הכולבויניקים

איך נפלתי בשבי הרומאים / חנוש מורג

עבודתו המפרכת של סדרן הסדר / יורם פארן